rinok2020_01.jpg
rinok03.jpg
rinok2020_02.jpg
bg2020_01.jpg
divadlo01.jpg
divadlo02.jpg
puncobranie.jpg
rinok01.jpg
rinok02.jpg
bg2020_02.jpg
previous arrow
next arrow
sobota, 07 december 2019 20:00

Punčobranie 2019

V poradí druhý adventný víkend sa niesol v znamení Punčobrania. Pripravili ho členovia občianského združenia Užitoční ľudia v spolupráci s mestom.

Partizánčania a obyvatelia okolitých obcí sa v sobotu 7. decembra mohli v spoločnosti blízkych a známych zísť na Námestí SNP a vychutnať si pravú vianočnú atmosféru. "Vo svete, ale aj na Slovensku vo väčších mestách sú už takéto handmade trhy bežné. Vďaka tomu sa podporujú šikovní ľudia, ktorí jednak prinášajú niečo nové, no zároveň svojou tvorbou zachovávajú tradície a remeslá. V Partizánskom takéto podujatie zatiaľ nebolo, tak sme sa rozhodli, že ho zorganizujeme," povedala Petra Lajchová, organizátorka a zároveň predsedníčka občianského združenia Užitoční ľudia.

Na Punčobranie prišlo svoje umenie a výrobky predstaviť až 44 lokálnych predajcov, farmárov či pestovateľov. O pestrosť a možnosť výberu tak rozhodne nebola núdza. Centrom mesta rozvoniali chute a vône od výmyslu sveta, nechýbal punč, varené vínko či teplý čaj. Rovnako úspešné boli aj chutné dobroty či rozličné výrobky šikovných ľudí a občianskych združení. "Chodím pomáhať synovcovi, predávame alkoholický aj nealko punč, medovinu, varené vínko, napríklad biele , ale aj višňové, ríbezľové. Z jedla máme pripravené zemiakové špirálky, zemiakové placky a klobásku s horčicou a chlebíkom," prezradila nám Viera Kopálová z Malých Krštenian. Ak napriek zimnému obdobiu návštevníci mohli počas Punčobrania zavítať aj do "kvetinového stánku", ktorému vládla Katarína Kopálová z Kvetinovej farmy v Návojovciach. Tentokrát neponúkala živé kvety, ale rôzne semienka, hľuze a prírodné dekorácie ako venčeky a svietniky. Na baťoviansku tradíciu chce naviazať občianske združenie Skrášľovací spolok Partizánske, ktorý taktiež prišiel prezentovať na vianočné podujatie svoju tvorbu. Ako vysvetlila Miriam Miková zo združenia, členovia vyrábajú predmety, ktoré súvisia s Baťovanmi: "Napríklad ručne kreslíme na porcelán, vyrábame baťovské domčeky, priniesli sme aj špeciálne formičky na vykrajovanie." Veľkú pozornosť pútal aj stánok lokálnej firmy venujúcej sa pestovaniu ovocia. "Všetko, čo ponúkame nebolo nikdy kupované, ale vypestované v Ostraticiach. Máme tu čerstvé, sušené jablká, ovocné nektáre. Výborné je aj varené víno, jablkový punč a potom tu máme punč pre deti, ktorý je z jablkovej a ríbezľovej šťavy," prezradil nám Jozef Žaťko z farmy Bioplant.


Naši predajci na Punčobraní


Predajcov neprišli len predávať, no aj zabojovať v súťaži o najchutnejší punč. Nerozhodovali však organizátori podujatia, ale samotní ľudia. "V každom stánku dostanú lístok, farebne je rozlíšený podľa predajcu, ten potom môžu vhodiť do urny. Pre víťaza máme pripravenú krásnu cenu - hrnček, ktorý nám vyrobili výtvarníci zo Súkromnej základnej umeleckej školy Ateliér Štefan Janco, čomu sme naozaj vďační," vysvetlil priebeh súťaže Lukáš Števík z organizačného tímu.

Šikovní ľudia z občianskeho združenia Užitoční ľudia mysleli aj na prírodu. Návštevníkov v predstihu vyzvali, aby šetrili životné prostredie a priniesli si vlastné šálky namiesto kupovania plastových pohárikov. Keramické hrnčeky s motívom podujatia ponúkali aj vo svojom stánku, kto chcel, mohol ho vrátiť alebo si hrnček nechať na pamiatku.

(autor článku: Katarína Jankeje /Vydavateľstvo TEMPO)

Reportáž v MTP

­